Strona Główna
 

 
ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj firmę Logowanie  
ZDROWIE   i   URODA

 
Spis główny    > Odnowa biologiczna 

ALSTER Sklep Zielarsko - Medyczny

◄ Wstecz

STRESS upiór naszych czasów

 
zamknij
Rodzaje stresu i przyczyny choroby/opracowanie/

Chińska medycyna uznaje zarówno emocje jak i klimat i sposób życia za podstawowe żródła chorobotwórczego stresu. Nagłe zmiany pogody, lub długotrwałe oddziaływanie wiatru, gorąca, wilgoci, suszy i zimna zmniejszają siły obronne ciała Chińska medycyna uznaje zarówno emocje jak i klimat i sposób życia za podstawowe żródła chorobotwórczego stresu. Nagłe zmiany pogody, lub długotrwałe oddziaływanie wiatru, gorąca, wilgoci, suszy i zimna zmniejszają siły obronne ciała. Intensywne trwałe , lub tłumione reakcje emocjonalne, takie jak złość, zadowolenie, zagłębianie się w myślach, smutek i strach mogą spowodować przerwanie przepływu krwi i czi. Przeciążenie organizmu pracą, nieustanne pobudzenie zmysłów, długie okresy siedzenia, leżenia lub stania-wszystko to prowadzi do utraty czi i uszkadza krew. Zbytnie folgowanie, lub zaniedbywanie potrzeb dietetycznych i seksualnych prowadzi do wyczerpania Życiowej Esencji.

PIĘĆ KLIMATÓW

Pięć klimatów jest odpowiednikiem cyklu pór roku. Jeżeli dana osoba przejawia cechy podobne do określonych cech klimatycznych, medycyna chińska definiuje ją jako posiadającą właśnie taki klimat wewnętrzny. Np. zimno powoduje kurczenie, skurczone naczynia krwionośne utrudniają krążenie, co ochładza ciało i wytwarza zapotrzebowanie na ciepło. Stan osoby ,która wykazuje objawy podobne do tych powodowanych zimnem, chińska medycyna określa jako zimno bez względu na panujące warunki atmosferyczne-niepomyślny klimat wewnętrzny niekoniecznie od nich zależy. Mieszkaniec Antarktydy może znajdować się w stanie wilgoci nawet w suchym powietrzu lub w stanie ciepła w środku mrożnej zimy. Dominacja określonej "pogody" w organizmie może stać się przyczyną chorobotwórczego stresu, żródłem i ,rezultatem jednocześnie, korzeniem i owocem nierównowagi. Na rodzaj choroby wpływa jednocześnie wiele czynników z których jeden przeważa.

WIATR

Naturą wiatru jest nieokiełzany i nieprzewidywalny ruch, który zmienia położenie i kierunek wszystkiego co napotka. Wiosna okres nagłych i gwałtownych zmian nazywana jest porą wiatru, która wraz ze swoim klimatem odpowiada za przemijanie Drewna (pięć żywiołów.) Ze wszystkich żywiołów mogących wprowadzić dysharminię Wiatr jest uważany za najbardziej złośliwy. Pod pojęciem WIATR rozumiemy nie tylko ruch powietrza, ale także kapryśny i złowróżbny charakter tego żywiołu. Wiatr chłoszcze, miota,napiera, pędzi, siecze, smaga, zapiera dech itd. Gwałtowne porywy wiatru,uginające korony drzew, dają wrażenie niestabilności i braku równowagi , wywołują strach. Wiatr przejmuje do szpiku kości, przenika przez szpary ,przenika przez szpary w drzwiach i oknach Wywołuje przeciąg ,który może naruszyć powierzchniowe wewnętrzne krążenie. Działanie wiatru w organizmie objawia się zawrotami głowy, brakiem koordynacji, symptomy przemieszczają się z jednej części ciała do drugiej,ujawniając się nagle i znikając bez wyrażnej przyczyny. Zewnętrzny atak wiatru wywołuje swędzenie, wrażliwość skóry i mięśni, wrzody, czyraki i trądzik, a także zwykłe przeziębienie i grypę(zawroty głowy, bóle stawów , mięśni. Choroby wewnętrznego Wiatru charakteryzują się zmiennymi nastrojami , zawrotami i bólami głowy, napadami dreszczy, atakami serca, gorączka pobudza czi Wątroby i powoduje niedobór krwi. Ponieważ wiatr ma zdolność
przenikania przez bariery obronne ciała, toruje drogę innym szkodliwym klimatom-Wilgoci,Suszy, Zimnu i Gorącu.

Gorąco
Gorąco zwiększa aktywność metaboliczną , rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza krążenie krwi. Gorąco ma tendencje do unoszenia się w kierunku powierzchni. Gorąco i zdominowane przez nie lato odpowiadają Przemianie Ognia. Nadmiar gorąca wywołuje stany zapalne, zaczerwienienie ,obrzęki, i ból, przyspieszony puls i gorączkę Nadmiar gorąca w organizmie niekoniecznie trzeba potwierdzać podwyższoną temperaturą. Stan gorąca często przejawia się pragnieniem,suchością , zatwardzeniem, trudnościami w oddawaniu moczu, pobudzeniem, oraz niechęcią do napojów i klimatu. Pocenie się spowodowane zwiększonym metabolizmem, oznacza uwalnianie i wydalanie przez skórę Gorąca.
Zaczerwienienie twarzy szyi i oczu sygnalizuje wzrastający poziom Gorąca zazwyczaj spowodowany intensywnymi przeżyciami emocjonalnymi, takimi jak złość szczęście, czy zakłopotanie( ktoś poczerwieniał z zażenowania) ,(twarz purpurowa z wściekłości itp.) Niektóre witaminy z grupy B, hormony tarczycy ,cukier, kawa, adrenalina. ostre potrawy, alkohol i amfetamina wzmacniają Gorąco i objawy towarzyszące.


WILGOTNOŚĆ
Naturą wilgotności jest przesiąkanie i gromadzenie. Wilgotność charakteryzuje się obfitym wytwarzaniem płynów i wydzielin. Jej nadmiar powoduje obrzęki i poczucie przepełnienia i ciężkości, wolniejsze krążenie. Póżne lato jest przesycone wilgocią , lub Wilgotnością i odpowiada powolnej i parnej Przemianie Ziemi . W tym okresie względnego bezruchu powietrze jest duszne i ciężkie, a woda stojąca. Uczucie rozleniwienia ,apatia,znudzenie lub odrętwienie są dowodem Wilgotności, niezależnie od wilgotności powietrza. Zewnętrznie wilgorność objawia się tłustą cerą, lepkim potem,podskórnymi obrzękami i opuchlizną stawów. Wewnętrzną Wilgotność można rozpoznać po obecności flegmy, wydzielaniu śluzu , zatrzymaniu płynów, oraz obrzękach tułowia i kończyn. Ciężka głowa i członki tępe bóle, ospałość- to cechy wilgotności potęgowane spożywaniem produktów mlecznych, skrobiowych, kleistych i owoców o dużej zawartości wody, stosowaniem sterydów i pigułek antykoncepcyjnych. Wilgotności zazwyczaj towarzyszą Zimno, Gorąco i Wiatr. Wilgotność połączona z Zimnem hamuje krążenie, wywołuje awersje do zimna, sztywność ,bóle mięśni i stawów oraz zmęczenie. Wilgotność połączona z gorącem jest przyczyną czerwonych bolących opuchlizn, obfitego wydzielania ropy, pęcherzy przypominających opryszczkę lub półpasiec, oraz stanów zapalnych(np. zapalenie pęcherza moczowego, żółtaczka, zapalenie oskrzeli) Wszelkie krosty ropnie i wrzody zawierające ropę lub płyn surowiczy wskazują na Wilgotność lub Wilgotne Gorąco. Rozwój Wilgotnego gorąca wzmagają : cukier, alkohol, oraz tłuste i smażone potrawy. Wilgotność połączona z Wiatrem wywołuje pojawiającą się i znikającą opuchliznę (pokrzywka, powiększone węzły chłonne, gromadzenie się powietrza i płynu w żołądku lub jelitach), gęstą flegmę,swędzenie, wysięki z krost, wybroczyny , wrzody. W ostrych przypadkach Wiatr i Wilgotność atakują mózg i narządy zmysłów, powodując zaburzenia neurologiczne (np. zator, wylew krwi do mózgu) charakteryzujące się powolnością , brakiem koordynacji ruchów, zaburzeniami równowagi, zachwianiem jasności umysłu, niezbornością myśli.

SUCHOŚĆ
Suchość oznacza więdnięcie i zamieranie, utrata płynów, odwodnienie ,łamliwe włosy i paznokcie, popękana i pomarszczona skóra , podrażniona błona śluzowa i spojówki, suche stolce i zaparcia, brak potu i skompomocz- to objawy tego stanu. Suchość dominuje na jesieni porze odpowiadającej Przemianie Metalu. Suchość zewnętrzna występuje zazwyczaj w czasie gorącej lub wietrznej pogody. Suchość wewnętrzna pojawia się wtedy kiedy organizm na skutek działania rozmaitych czynników traci płyny ustrojowe, np z gorąca obfitego pocenia się, przedłużającej się biegunki, nadmiernego oddawania moczu i utraty krwi. Także gorące ostre potrawy, środki pobudzające i moczopędne ,leki antyhistaminowe i inne środki ściągające, które hamują wydzielanie płynów, wpływają na powstawanie suchości. Ta zaś staje się przyczyną podrażnień stanów zapalnych i Gorąca w niedostatecznie nawilżonych komórkach. W przypadkach osłabienia i awitominozy, utratą krwi i płynów niewątpliwie doprowadzi do Suchości. Suchość wywołana niedoborem krwi lub wilgoci może wytworzyć wewnętrzny wiatr objawiający się zawrotami głowy, oraz zaburzeniami wzroku i słuchu ( np. w przypadku anemii).

ZIMNO

Zimno ochładza organizm i spowalnia przebiegające procesy: metabolizm i krążenie krwi. Zimno dominuje zimą i tak jak ona odpowiada przemianie Wody. Kiedy zimno atakuje powierzchnię ciała ,skóra i mięśnie kurczą się, czemu towarzyszą dreszcze i gęsia skórka. Jeśli ciało mobilizuje do obrony energię jang, by odeprzeć intruza, pojawia się również gorączka. Taką obronną odpowiedż organizm daje każdemu ze Szkodliwych klimatów, które zazwyczaj występują w rozmaitych kombinacjach. Zimno wewnętrzne wzrasta wtedy, kiedy komórkom brakuje ciepła metabolicznego jang. Taki stan może być rezultatem np. spożywania pokarmów ,płynów ,lub lekarstw uważanych za zimne. To co zostało zamrożone, a poprzez to ochłodzone (przykładowo jedzenie ) posiada zimna naturę .Przedłużający się stres, choroby, niewłaściwe odżywianie, długotrwałe przebywanie w chłodzie , lub przyjmowanie zimnych pokarmów, prowadzą do zużycia jang. Jedzenie przechowywane w lodówce lub surowe i chłodne napoje są zimne. Zwłaszcza lody i drinki z kostkami lodu niszczą energię jang. Antybiotyki i aspiryna mają zimną naturę, ponieważ przeciwdziałają stanom zapalnym i gorączce. Leki przeciw nadkwasocie także uznawane są za Zimne. .Sprawne funkcjonowanie żołądka, trawienie i przetwarzanie pokarmów- zależy od mocy Ognia. Wszystkie zimne lekarstwa osłabiają i upośledzają procesy trawienne, rozpraszają bowiem Gorąco. Wielokrotne podawanie antybiotyków dzieciom upośledza ich wrażliwy i nie do końca rozwinięty układ trawienny, co staje się przyczyną rozmaitych dolegliwości w dzieciństwie i dorosłym życiu. Najczęściej osłabia system imunologiczny, co objawia się alergiami . Powstające w ten sposób niedobory i Oziębienie stanowią pożywkę dla takich chorób jak: astma, zapalenie jelita grubego ,artretyzm, egzema i grzybica. Niechęci do zimna towarzyszy pragnienie rozgrzania się, ciepłych pokarmów i płynów. Pojawia się uczucie znużenia i osłabienia. Spowolnione krążenie prowadzi do zastoju Krwi i Wilgoci, które przemieniają się w grudkowatą lepką substancję, czemu towarzyszy stałe napięcie i ból w określonych częściach ciała.

PIĘĆ EMOCJI W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Podobnie jak klimaty panują nad porami roku, tak emocje stanowią nadrzędne siły w obrębie ludzkiej psychiki. Każdy z nas codziennie doświadcza chwil złości , radości zamyślenia, smutku i strachu,. Nasze reakcje są przeważnie zgpdne z sytuacją w jakiej się znajdujemy. To naturalne , że wpadamy w furię, jeśli coś krzyżuje nam plany. Doznajemy szczęścia,kiedy możemy je urzeczywistnić i wpadamy w melancholię gdy nasza uwaga zwrócona jest do wewnątrz ,pogrążamy się w smutku po jakiejś stracie, bijemy na alarm w obliczu niebezpieczeństwa. Jeżeli którykolwiek z tych stanów zaczyna przeważać kierować naszymi myślami lub zachowaniem wpływa to ujemnie na codzienne życie i zaburza łagodny przepływ czi.
Pięć Emocji ściśle wiąże się z Pięcioma Przemianami. Nadmiar emocji zakłóca równowagę. Złość wyzwala energię ,która nagle wybucha jak wiosenna burza, nieokiełznana i gwałtowna. Radość rozprasza energię, łatwo ją wówczas roztrwonić. Żywiołowa radość przyprawia o zawrót głowy i osłabia, niczym letni upał, wyczerpujący odbierający siły. Zamyślenie spowalnia przepływ energii- ospały ruch przechodzi w zastój ,człowiek staje się rozleniwiony, bezwładny niczym przygniatająca wilgoć póżnego lata. Smutek zatrzymuje energię- kurczymy się i zamykamy w sobie. Człowiek ogarnięty żalem odwraca się od świata ,życia, uczucia, wtedy więdnie jak usychające liście jesienią, a motywacja zanika. Strach wywołuje spadek energii w bezdenną przepaść- kiedy człowieka przenika niebezpieczeństwo traci on panowanie nad sobą, czuje się zmrożony strachem jakby pod działaniem grożnego lodowatego wiatru. Emocje są niematerialne lecz wyczuwalne. Jednakże- a może właśnie dlatego ,że przeżywa się je tak dogłębnie- trudno je zdefiniować i usystematyzować. Wywierają przemożny i trwały wpływ na nasze życie.. Medycyna chińska uważa je za podstawowy regulator zdrowia i choroby Wiatr i Złość uszkadzają zwłaszcza Wątrobę
Gorąco i Radość -Serce, Wilgotność i Zamyślenie _Śledzionę, Susza i Smutek- Płuca, a Zimno i Strach - Nerki.
Te zależności są tak logiczne i tak oczywiste ,że jak większość prostych rzeczy ignorowane
nagminnie.

ZŁOŚĆ

Dominacja złości sprawia ,że człowiek łatwo traci równowagę duchową , każde niepowodzenie irytuje go nie potrafi opanować własnych uczuć. Staje się kapryśny i impulsywny, jego rozchwiane nastroje wahają się między wyjątkowym zainteresowaniem, a zrezygnowaną obojętnością. Te niestałe emocje i trudne do przewidzenia zachowania, są oznaką nierównego przepływu czi i krwi, co powoduje stan ogólnego napięcia. Człowiek taki często prowadzi podwójne życie. Zazwyczaj wkłada olbrzymi wysiłek, by utrzymać samokontrolę i zachować spokój. Jednakże w miarę narastania stresu, lub w momentach" poluzowania" sobie, łatwo wybucha wściekłością , a niekiedy staje się szorstki i opryskliwy. Pracując poświęca sie , okazuje pomysłowość i przyjacielskie uczucia. Lecz podczas weekendu, zwłaszcza po paru drinkach niekiedy "wpada w szewską pasję" i "krew go zalewa". Podatny jest na takie schorzenia jak: wrzody,hemoroidy, i migreny.

RADOŚĆ

Kiedy człowiek w swoim życiu wciąż goni za przyjemnościami, nie jest w stanie zachować zapasów energii. Sprawia wrażenie osoby kochającej życie i romantycznej. Lecz w rzeczywistości bez pomocy z zewnątrz nie potrafi skupić się na czymkolwiek. Nie lubi być sam, czuje się wtedy "jakby bez życia". Łatwo poddaje się lękom i depresjom, cierpi na bezsenność, i załamania, ożywa natomiast w towarzystwie podekscytowany chichocze i paple bez końca. Ten typ człowieka szybko traci energię jakby palił świece z dwóch końców .Nieustanne poszukiwanie satysfakcji prowadzi z czasem do zgorzknienia, brakuje mu bowiem nowych bodżców. Kiedy nie jest zadowolony staje się nieszczęśliwy, kiedy nie jest podniecony czuje pustkę i beznadziejność. Zwiększona aktywność przyspiesza metabolizm, co może przybrać formę hipoglikemii (niedocukrzenia krwi) jadłowstrentu lub schizofrenii( przejawy Gorąca).
Jednakże obecności Gorąca nie zawsze towarzyszy światło lub jasność, często natomiast zakłopotanie ,zdezorientowanie i bojażliwość.


ZAMYŚLENIE
Jeśli człowiek często popada w zadumę, trapiące go myśli, problemy stają się jego obsesją. Zadręczając się, roztrząsając każdy szczegół wpada w pułapkę jednostronnych rozważań, z której nie może się wydostać, obsesyjne natrętne myśli, do tego stopnia zatruwają mu umysł, że nie potrafi już twórczo działać.. Bezpieczny, lecz otępiały, niczym nie zagrożony, lecz smutny, ma skłonność do popadania w apatię i nudę .Można na nim polegać ponieważ jest życzliwy i opiekuńczy. Pozbawiony odpowiedzialnych zadań obojętnieje, zagłębiając się z powrotem w utarte koleiny własnych myśli. "Zmartwiała" energia nie uchroni go wówczas przed złym trawieniem, ociężałością i ślamazarnością.

Smutek

Człowiek ogarnięty smutkiem izoluje się, tłumi w sobie radość zbliżania, broniąc się przed bólem straty. Swoje życie układa tak aby unikać ryzyka i wszystkich kaprysów namiętności.Staje się władczy,zdobywczy,arbitralny, powodowany nieodpartą potrzebą kontrolowania otoczenia. Jest miły ale chłodny i zdystansowany. Lekceważy tych w których dopatruje się niechlujstwa i niezdyscyplinowania. Czuje się nieswojo, jeśli ktoś jawnie okazuje swoje emocje. Sprawia wrażenie osoby schludnej, dobrze wychowanej,skrupulatnej i poukładanej. Staje się całkowicie bezbronny i przerażony wobec nie zaplanowanej sytuacji. Nadmierna samokontrola uzewnętrznia się astmą, zatwardzeniem i oziębłością płciową.

STRACH

Kiedy zagrożone jest życie, człowieka przejmuje strach. Przerażony myśli tylko o ucieczce . Żyjąc w ciągłym zagrożeniu separuje się od innych i ukrywa przed światem. Staje się skryty i podejrzliwy, nikomu ni e ufa. Jest pustelnikiem i odszczepieńcem. Spodziewając się najgorszego , nieustannie wyobraża sobie kataklizmy i zniszczenia. Utwierdza się w przekonaniu ,że świat jest z gruntu zły i nieprzyjazny. Izolując się coraz bardziej w końcu staje się zimny i twardy jak kamień, nieprzenikniony i pozbawiony ducha. Owa twardość czyni go podatnym na artretyzm, głuchotę i zgrzybiałość.

Reasumując istnieje silny związek między uczuciami ,a narządami. Jest to powiązanie dwukierunkowe np. jeśli nerki są zbyt słabe, a szczególnie zbyt chłodne pojawia się w umyśle
wiele obaw ,lęków ,a nawet stan paranoi. A więc ktoś kto ma słabe nerki ma skłonność do obaw, nawet o maksymalnym nasileniu. Jeżeli wychowując dziecko będziecie wytwarzać w nim wielkie stresy i uczucia lęku (jeśli nie zrobisz czegoś tak jak ja sobie życzę)to po dłuższym okresie czasu jesteście w stanie z tego powodu wbudować w dziecko chorobę nerek. Na pewno znasz takie przypadki, że ludzie siwieli natychmiast po przeżyciu głębokiego lęku, stresu, emocjonalnego wstrząsu. To przykład na to jak szybko i mocno umysł potrafi oddziaływać na ciało. Potrzeba około 20 lat żeby poprzez pożywienie(dużo soli ,białka) uczynić włosy siwymi ,a przeżywając wielki wstrząs psychiczny w jednej chwili uzyskujemy taki sam efekt. Dowodzi to jak szybko uczucia potrafią pracować nad ciałem, nad narządami i przemieniać je. Jeśli wątroba jest zbyt gorąca, wtedy bardzo szybko stajemy się agresywni, wpadamy w złość w stany histeryczne. Z drugiej strony jeśli ciągle przebywamy w sytuacjach wywołujących rozdrażnienie, to wtedy dotknie to po pewnym czasie naszą wątrobę i to o wiele szybciej niż gdybyśmy jedli" gorące" potrawy. Oczywiście zależność między umysłem ,a narządami nie jest tak prosta,umysł jest zdolny jednocześnie wpływać na wszystkie narządy Aby doszło do choroby dotykającej jakiegoś narządu konieczne są kombinacje między sposobem reagowania uczuciowego, a sposobem odżywiania się. Są ludzie ,którzy jedzą wszystko nie przestrzegając żadnych reguł, ale jednocześnie ich stosunek do świata jest jednoznacznie pozytywny, kontakt ze światem przeżywają ze szczęściem.
Ze wszystkich uczuć zdrowy człowiek przeżywa tylko jedno uczucie szczęście.
Uczucie szczęścia i radości jest objawem zdrowia ( stabilne bez huśtawki).

Harmonia, równowaga, stabilność potrzebne na wielu poziomach i na wielu płaszczyznach
 
...
 
 
Zaprezentuj swoją firmę  |   Zaloguj się
 


Copyright © 2002-2012
www.Krakow.zaprasza.eu
KRAKÓW ZAPRASZA - Krakowski Portal Internetowy
oraz
Fundacja  Promocji  Kultury

Wszystkie prawa zastrzeżone
Kontakt z Redakcją