POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
18-02-2021      -   28-03-2021
Międzynarodowe Centrum Kultury
Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25
KrakĂłw

tel. 12/ 42-42-811
fax. 12/ 42-17-844

http://www.mck.krakow.pl
gajewska@mck.krakow.pl
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
       
 
Wystawy róşne
Na artystów zwykliœmy patrzeć przez pryzmat ich indywidualnoœci. A przecież wielkie dzieła powstajš w szerszym kontekœcie – sš wynikiem współpracy, inspiracji, interakcji i, przede wszystkim, uczucia. Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba, prezentujšcš wybór prac wybitnych artystów, małżeństwa od ponad pół wieku, których połšczyła również miłoœć do grafiki.

Sztuka i życie do pary

Wspólna wystawa prac Jadwigi i Ryszarda Otrębów daje wglšd nie tylko w ich koncepcję sztuki, wspólnego życia i pracy, ale również obraz polskiego życia artystycznego drugiej połowy XX wieku. – Przy wszystkich różnicach warsztatowo-formalnych ich twórczoœć ukazuje wspólne doœwiadczanie życia w jego wielu wymiarach. Poprzez tę wystawę pragniemy podziękować obojgu Artystom za życzliwoœć i przyjaŸń, jakš obdarzajš naszš instytucję już od wielu lat – mówi Agata Wšsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

Jadwiga Kaim-Otręba jest artystkš, która w centrum swojego zainteresowania stawia człowieka, a jej prace przynoszš uczucie akceptacji życia we wszystkich odcieniach. Liryka, kobiecoœć, wrażliwe ukazanie prozaicznej i duchowej sfery codziennoœci – to elementy, które odnajdziemy w jej malarskich grafikach. Piękna, ponadczasowa i kontemplacyjna sztuka.

Profesor Ryszard Otręba to postać, która na trwałe zapisała się na kartach historii polskiej sztuki, artysta uznany i doceniany nie tylko w kraju, ale także za granicš. Jego charakterystyczne ascetyczne i minimalistyczne prace, sš prawdziwš lekcjš kunsztu artystycznego oraz mistrzostwa w technicznym opanowaniu grafiki. Zwišzał swoje zawodowo-artystyczne życie z krakowskš Akademiš Sztuk Pięknych, gdzie jako profesor prowadził przez wiele lat działalnoœć dydaktycznš. Stworzył tam pionierskš Katedrę Komunikacji Wizualnej, dajšcš podwaliny pod współczesne podejœcie do designu i sztuki użytkowej.

Koncepcja wystawy

Wystawa w MCK jest okazjš, aby pokazać parę artystów, partnerów i małżonków, którzy znaleŸli sposób nie tylko na wspólnš codziennoœć, ale i na dzielenie jej z aktywnym udziałem w życiu artystycznym. To opowieœć o krakowskim domu artystycznym, będšcym zarówno pracowniš, jak i miejscem międzynarodowych spotkań towarzyskich. To historia realiów pracy twórczej w wymagajšcej rzeczywistoœci PRL-u, a przede wszystkim uczucia, które stworzyło fundament do rozwoju niezwykłych talentów. Dzięki uzupełnieniu aranżacji o wielkoformatowe prywatne zdjęcia oraz pamištki, wystawa nabiera bardzo osobistego, intymnego charakteru. – Trochę na przekór manierze tzw. „white cube”, czyli wieszaniu dzieł sztuki w czystej białej przestrzeni, naszš intencjš jest uœwiadomienie widzom, że każda sztuka ma swój realny i prozaiczny kontekst. Artysta nigdy nie tworzy w próżni. Dlatego zapraszajšc Jadwigę i Ryszarda Otrębów do naszej galerii chcieliœmy pokazać ich grafiki poprzez pryzmat ich długiego wspólnego życia – wyborów których dokonywali, traum które przeszli, doœwiadczanych radoœci – wyjaœnia kuratorka wystawy, dr Monika Rydiger – To twórczoœć artystów, którzy w krakowskim artystycznym œrodowisku uważani sš za parę wręcz ikonicznš, dwie nierozłšczne komplementarne osobowoœci.

W Galerii MCK prezentowane jest 50 prac, po 25 stworzonych przez każde z artystów. W zebranym zestawie sš prezentowane dzieła uważane za najbardziej znane osišgnięcia w ich dorobku, znajdujšce się w kolekcjach najważniejszych galerii i muzeów w Polsce i na œwiecie.

Wystawa jest kierowana do wszystkich osób zainteresowanych historiš i rozwojem polskiej grafiki i designu, komunikacjš wizualnš, grafikš edytorskš, a także artystów oraz projektantów tworzšcych w medium graficznym, ilustratorów, studentów kierunków artystycznych.

Jadwiga Kaim-Otręba

Po znakomitym debiucie wybrała spokojniejszy rytm swojej artystycznej kariery. Zawodowo zwišzana była z Technikum Odzieżowym w Krakowie, w którym przez dwanaœcie lat (1968–1980) uczyła rysunku. Brała udział w około stu zbiorowych wystawach grafiki, rysunku i plakatu w kraju i za granicš, między innymi w Austrii, Belgii, Berlinie Zachodnim, Czechosłowacji, we Francji, na Kubie, w RFN, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, we Włoszech. Prezentowała swoje prace także na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, Międzynarodowej Wystawie XYLON Artyœci przeciw wojnie i przemocy – artyœci w obronie pokoju w Berlinie, Warszawie, Paryżu, Schwetzingen, Bydgoszczy, Toruniu, w Międzynarodowym Triennale Grafiki XYLON w Winterthur i w Międzynarodowej Wystawie Grafiki w Kanagawie.

W recenzji pierwszej wspólnej wystawy małżeństwa Otrębów w 1963 roku w zakopiańskiej Galerii Pegaz, Maciej Gutowski pisał: Jadwiga Kaim-Otręba zdaje się interesować przede wszystkim człowiekiem – postaciš ludzkš. Jej człowiek widziany jest ekspresyjnie (…), postaci sš raczej bezradne i zagubione niż dramatyczne. Może zresztš ważniejsze jest ich działanie jako formy – zróżnicowanej, bogatej, o delikatnych, bardzo malarskich przejœciach. Malarskoœć traktowania wišże się tu nierozerwalnie z kolorem, stanowišcym bodaj najmocniejszš stronę prac artystki. Jej „myœlenie kolorem” ujawniajš może jeszcze lepiej od œwietnie wyważonych grafik kolorowych prace czarno-białe. Zachodzš w nich bowiem szczególne i tak rzadko odnajdywane stosunki pomiędzy płaszczyznami rożnych szaroœci, że stajš się one prawie ekwiwalentami koloru. Cenna i wcale nie tak częsta umiejętnoœć.

W latach 1960–1998 zdobyła wiele nagród i wyróżnień zarówno w wystawach, jak i w konkursach na grafikę i plakat. Jej prace znajdujš się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum w Tarnowie, w zbiorach miejskich w Zakopanem, w zbiorach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, zbiorach grafiki w OK ZPAP w Krakowie, National Museum w Sztokholmie, zbiorach Pratt Graphics Center w Nowym Jorku, zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w zbiorach prywatnych.

Ryszard Otręba

Sukces polskiej grafiki drugiej połowy XX wieku nie byłby bez niego możliwy. Artysta-grafik, wybitny specjalista z zakresu komunikacji wizualnej, znany głównie ze swoich abstrakcyjnych, geometrycznych kompozycji. Życie zawodowo-artystyczne zwišzał z krakowskš Akademiš Sztuk Pięknych i jako profesor prowadził przez wiele lat działalnoœć dydaktycznš na Wydziale Form Przemysłowych. Był twórcš unikatowego w skali międzynarodowej programu Katedry Komunikacji Wizualnej.

Jako artysta przemawia charakterystycznym, abstrakcyjnym językiem, œwiadomie wybierajšc ascetycznš prostotę, oszczędnoœć i klasyczne elementy tworzywa graficznego. Sam o swoich pracach mówi: W grafikach staram się nie stwarzać niepokoju moralnego, nie wymuszam na nikim odczytywania czegokolwiek. Szukam jedynie bezpoœredniego kontaktu z odbiorcš dla wywołania bezinteresownego przeżycia. Tworzę takie napięcia, by patrzeć na obraz i wzbogacać twórczy impuls. Wierzę w twórczy charakter człowieka – w to, że cecha ta za każdym razem pomaga mu w dostarczaniu nowych wrażeń. Zauważyłem, że niektóre z moich kompozycji – nawet te najprostsze – wywołujš u mnie oraz u moich bliskich przyjaciół żywe i pełne wizualnego napięcia emocje.

Jego grafiki – w rytmicznych, symetrycznych układach linii, w niemal geometrycznych płaszczyznach czerni, bieli i szaroœci – sš przykładem sztuki niefiguratywnej. Jest to jednak sztuka niezwykle osobista, w której, jak sam podkreœla, odnajdywał równowagę. Osišgnšł również mistrzostwo w niezwykle rzadkiej i trudnej technice gipsorytu, którš z sukcesami innowatorsko doskonalił (w zagranicznych podręcznikach dla grafików technika ta przedstawiana jest jako „metoda Otręby”). Jest autorem licznych publikacji i tekstów poœwięconych komunikacji wizualnej, projektowaniu znaków i opakowań oraz zagadnieniom procesów widzenia i ich zwišzków z semiologiš wizualnš. Jego prace graficzne znajdujš się w zbiorach muzealnych w Polsce i na œwiecie, między innymi w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Tate Gallery i Victoria and Albert Museum w Londynie, Moderna Museet w Sztokholmie, Bibliothèque Nationale w Paryżu, Fundacao Calouste Gulbenkian w Lizbonie, National Gallery of Australia w Canberze i wielu innych.


Idea wystawy: Agata Wšsowska-Pawlik, Łukasz Galusek

Kuratorka: dr Monika Rydiger

Aranżacja plastyczna: Anna Wisz

Koordynacja i organizacja: Karolina Wójcik

Redakcja i korekta: Nicholas Hodge, Aleksandra Marczuk

Współpraca: Joanna Biegacz, Ewa Czarnecka, Monika Czepielewska-Wóycicka, Dorota Korohoda, Dorota Kosiec, Łukasz Kozak, Angelika Madura, dr Paulina Małochleb, Anna Œliwa

mat. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
 
https://mck.krakow.pl/wystawy/grafika-we-dwoje-jadwiga-kaim-otreba-i-ryszard-otreba
Miejsce:
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
 
Godz.

 
 
   
Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba
 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury